Govor i kašnjenje u govoru su aktuelna tema u ranom djetinjstvu. Roditelji/staratelji nam često dolaze sa ovim pitanjima: Da li se govor mog djeteta razvija kako bi trebao u odnosu na dob? Kako se on/ona razvija u odnosu na vršnjake? Na šta trebam obratiti pažnju kada je riječ o kašnjenju govora?
Sve su ovo goruća pitanja, a mi smo ovdje da vam pomognemo da se osjećate sigurnije da činite sve kako biste pomogli svom djetetu da pronađe svoj glas.
*Uvijek napominjemo da se svako dijete razvija individualno i ima svoj tempo razvoja.
Hajde da pričamo o najčešćim uzrocima kašnjenja u govoru.
Do kašnjenja govora može doći zbog:
– oralnog oštećenje, poput problema sa jezikom ili nepcem;
– kratki frenulum (nabor ispod jezika), koji može ograničiti kretanje jezika;
– problemi sa sluhom također mogu uticati na govor kao što su česte infekcije uha.
Veliki broj djece sa kašnjenjem u govoru ima određene oralno-motoričke probleme. To se dešava kada postoji problem u područjima mozga odgovornim za govor što otežava koordinaciju usana, jezika i vilice kako bi proizveli zvukove. Također, u ovim slučajevima se javljaju i drugi oralno-motorički probleme, kao što su problemi sa hranjenjem.
Kao što smo gore već spomenuli problemi sa sluhom utječu na razvoj govora. Djeca koja imaju problema sa sluhom mogu imati problema s izgovorom, razumijevanjem, oponašanjem i korištenjem jezika. Audiolog spovodi određena testiranja kako bi uspostavio dijagnozu.
Infekcije uha, posebno hronične infekcije, mogu utjecati na sluh. Ali sve dok postoji normalan sluh na jedno uho, govor i jezik će se normalno/tipično razvijati.
Ukoliko ste u nedoumici javite nam se za konsultacije.
Posjetite DB stranicu Logopat, ili se javite na broj 062 202 719 ili pišite na [email protected]