Treći ponedjeljak u januaru takozvani “plavi ponedjeljak” (blue monday) smatra se najdepresivnijim danom u godini.
Plavi ponedjeljak ustanovljen je prije 14 godina kada je psiholog Cliff Arnall to pojasnio s nekoliko stvari – vremenske prilike su redovito loše iako su dani duži, praznici su završili i svi su se uglavnom vratili poslu, računi su ispražnjeni, a većina je već shvatila da neće uspjeti ispuniti svoje novogodišnje odluke.
No Blue Monday je u principu ideja jedne marketinške kompanije koja je željela povećati prodaju ljetnih aranžmana. Arnall je jednom prilikom priznao da je jednostavno odabrao datum kad su ga pitali da izračuna najdepresivniji dan u godini. “Prvo su me pitali da dođem do dana za koji mislim da je najbolji za rezerviranje ljetnog odmora.”
“Kad sam počeo razmišljati o motivima za bukiranje praznika, prisjećajući se onoga što su mi tisuće ljudi govorile tijekom posla ili radionica, ovi faktori upućivali su na to da je treći ponedjeljak u januaru posebno depresivan”, objasnio je.
Bio naučno utemeljen ili ne, svi možemo osjetiti tugu, bezvoljnost, tjeskobu – bez obzira koji dan u mjesecu bio.
Da bismo si pomogli možemo uraditi slijedeće:
- Utvrditi zbog čega osjećamo tugu, zabrinutost, bezvoljnost, tjeskobu…
- Poduzeti korake da riješimo probleme koji su rješivi.
- Uradite neki postupak opuštanja ili vježbe disanja.
- Obezbijedite si dovoljno funkcionalnog sna.
- Uvedite fizičku aktivnost u svakodnevni život (15 minuta fizičke aktivnosti će napraviti razliku).
- Izbjegavajte aktivnosti koje mogu potaknuti tjeskobu kao što su gledanje/čitanje vijesti, gledanje horor filmova, ispijanje velike količine kafe, besmislene rasprave isl.
- Družite se sa prijateljima, porodicom i ljudima koje volite.